Napisane przez: akurzej | Listopad 7, 2009

„Pro-Polański?” – Komentarz

Pani Nawrocka zadała takie pytanie: Na postawie artykułu wyrazić swoją opinie, czy należy bronić Polańskiego. Artykuł był z francuskiej gazety, Le Monde.

Véronique Maurus pisze o aferze Polańskiego. Autorka przedstawia opinie za i przeciw Polańskiego, ale nie daje konkretniej informacji o sytuacji Polańskiego. Tak więc myślę, że na postawie tego jednego artykułu nie można dojść do wniosku, czy należy bronić Polańskiego, czy nie. Po pierwsze możemy się tylko domyślić, że to stało się 30 lat temu z dziewczynką, która miała 13 lat. Po drugie, wszystkie cytaty są subiektywne i przedstawiają różnie sytuacje. Niektórzy pytani mówią, że Polański nie jest pedofilem a inni mówią, że zgwałcił niepełnoletnią dziewczynkę. Więc trzeba znaleźć fakty, aby obiektywnie zdecydować, czy należy bronić Polańskiego, czy nie.

Po dowiedzeniu się, że Polański miał relacje seksualne z dziewczynką, która miała 13 lat i którą upił szampanem i otumanił narkotykami, można powiedzieć, że powinien być sądzony. Nie zostało zdecydowane przez sąd, czy Polański miał stosunek z niepełnoletnią, czy on ją zgwałcił, ponieważ Polański schronił się w Europie przed procesem sądowym. Pewne jest to, że Polański popełnił błąd i trzeba go oddać w ręce sprawiedliwości. Z tego powodu, moim zdaniem należy dokonać ekstradycji i decydować w sądzie, jak najlepiej rozwiązać tą sprawę. Polański ucieka przed prawem wystarczająco długo.  

Obiektywnie na to patrząc, jeśli ktoś inny popełniłby to samo przestępstwo byłby natychmiast skazany przez prawo i społeczeństwo. Więc Polański powinien być sądzony, żeby zdecydować, dokładnie co się stało, w jakich warunkach i powinien być skazany z kodeksem prawnym, ponieważ prawo dotyczy wszystkich. Niektórzy myślą, że ponieważ twórczość Polańskiego miała taki duży wpływ na społeczność, to powinniśmy wybaczyć „biednemu” Polańskiemu. Również ludzie mówią, że to nie jest pierwszy raz, kiedy coś takiego stało się i podobne sytuacje można znaleźć w historii. „Polanski n’est pas le premier à avouer sa prédilection pour les jeunes filles.” Czy to ma znaczyć, że Polański ma coś na usprawiedliwienie ? Absolutnie nie. Polański jest człowiekiem jak każdy inny i nie jest ponad prawem.

Agnieszka KURZEJ

MAURUS, Véronique. „Pro-Polanski?”, Le Monde, 10 października, 2009.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Kategorie

%d blogerów lubi to: